Флора и фауна

Због специфичних климатских услова и раслојавања пешачке подлоге, подручје општине Сребреница има изузетно бујну и разноврсну вегетацију.

Због специфичних климатских услова и раслојавања пешачке подлоге, подручје општине Сребреница има изузетно бујну и разноврсну вегетацију. Педолошки покривач овог подручја састоји се од високе и ниске вегетације која се одликује својим лековитим својствима и ендемским карактеристикама. У нижим пределима површине за прераду су прекривене различитим врстама житарица, поврћа, плантажама дувана и засадима малине и воћа. Крећући се ка вишим надморским површинама, површине за обраду пролазе кроз пашњаке и високу вегетацију: храстове и букове шуме са мањим грмљем за испашу, а највиши врхови покривени су четинарским шумама бора, јеле и оморике са ретким дрвећем Панчићеве оморике (терцијарне реликт).

Панчићева оморика одликује се сличним четинарским дрвећем изузетно шиљастим изгледом крошње, висина је до 50м, због чега се назива четинарском лепотом. Користи се за израду музичких инструмената.

Као ретка биљна сорта постоје и тиса и бели цвет погубног мириса. У приземљу шумског покривача расте шумско воће (шумске јагоде и боровнице) гљива у различитим врстама и бојама. Простране раскошне ливаде и пашњаци прекривени су густом травом и лековитим биљем за: кантарион (Хиперицум перфоратум), мајчину душицу (Тхимус вулгарис), Теуцриум монтанум, столисник (Ацхиллеа миллефолиум) и друге које туристи беру за чај.

Густе и неисцрпне шуме планине Зелени Јадар и Сушице станишта су различитих дивљих животиња, међу којима су посебно значајне врсте: мрки медведи, срне и дивље свиње, чија је заштита брига ловачког друштва „Јавор“ и шумског имања „Дрина“ из Сребренице. На овом подручју постоји богат птичји свет. На високим литицама кањона Дрине и црном потоку гнезде се и опстају ретке врсте орлова.