Flora i fauna

Zbog specifičnih klimatskih uslova i raslojavanja pešačke podloge, područje opštine Srebrenica ima izuzetno bujnu i raznovrsnu vegetaciju.

Zbog specifičnih klimatskih uslova i raslojavanja pešačke podloge, područje opštine Srebrenica ima izuzetno bujnu i raznovrsnu vegetaciju. Pedološki pokrivač ovog područja sastoji se od visoke i niske vegetacije koja se odlikuje svojim lekovitim svojstvima i endemskim karakteristikama. U nižim predelima površine za preradu su prekrivene različitim vrstama žitarica, povrća, plantažama duvana i zasadima maline i voća. Krećući se ka višim nadmorskim površinama, površine za obradu prolaze kroz pašnjake i visoku vegetaciju: hrastove i bukove šume sa manjim grmljem za ispašu, a najviši vrhovi pokriveni su četinarskim šumama bora, jele i omorike sa retkim drvećem Pančićeve omorike (tercijarne relikt).

Pančićeva omorika odlikuje se sličnim četinarskim drvećem izuzetno šiljastim izgledom krošnje, visina je do 50m, zbog čega se naziva četinarskom lepotom. Koristi se za izradu muzičkih instrumenata.

Kao retka biljna sorta postoje i tisa i beli cvet pogubnog mirisa. U prizemlju šumskog pokrivača raste šumsko voće (šumske jagode i borovnice) gljiva u različitim vrstama i bojama. Prostrane raskošne livade i pašnjaci prekriveni su gustom travom i lekovitim biljem za: kantarion (Hipericum perforatum), majčinu dušicu (Thimus vulgaris), Teucrium montanum, stolisnik (Achillea millefolium) i druge koje turisti beru za čaj.

Guste i neiscrpne šume planine Zeleni Jadar i Sušice staništa su različitih divljih životinja, među kojima su posebno značajne vrste: mrki medvedi, srne i divlje svinje, čija je zaštita briga lovačkog društva „Javor“ i šumskog imanja „Drina“ iz Srebrenice. Na ovom području postoji bogat ptičji svet. Na visokim liticama kanjona Drine i crnom potoku gnezde se i opstaju retke vrste orlova.