Стари град Сребреник

Налази се на источном узвишењу изнад Сребренице. Подигнут је у XIV вијеку. Град је имао одрамбену функцију рударског насеља. Дијели се на Доњи и Горњи град. Испод њега је настала Сребреница као подграђе. 

Краљ Сигмунд је дошао у Сребреник 1409. г. Спомиње се 1425. г. и 1444. г. Као и 27.05.1448. г. као castello а 1451. г. је био у рукама деспода Ђурђа. 

Горњи или Стари град се налази између Кварца и Прибичевца. У вријеме турске владавине Горњи град је обновљен 1776. г. и саграђен Доњи (тврђава Бедем) испод којег се развило градско насеље Сребреница. 

У Доњем граду доминира архитектура из турског доба. Зидине и куле су прилично очуване, док је Горњи град (Стари град) у рушевинама. Трагови грађанског рата на прилазу овим фортификацијама умањују укупан амбијент. Почетком XV вијека Босна је изгубила Сребреницу као најзначајнији рудник у цијелој Босни. Угарски краљ Жигмунд је поклонио Сребреницу деспоту Стефану Лазаревићу 1411. г. и она је у саставу Србије до пада под Турску. Из Кушлата су се преселили Дубровчани и повећали трговинску размјену, а Сребреница постаје најзначајније рударско мјесто на Балкану послије Новог Брда. У Сребреници је од 1414. г. до 1459. г. радило 66 златара, 44 кројача, 21 постригача сукна. 

Уз Сребреницу се развијају мања рударска насеља: Сасе, Пећиште, Чагаљ. У вријеме Османлија Горњи град је обновљен и саграђени су бедеми Доњег града. За Сребреницу Евлија Челебија пише да ју је подигао краљ Деспот (Турци су тако називали краља Вукашина). Он описује сребреничку тврђаву као лијепу грађевину петоуглог облика, која доминира околином. Тврђава има градског заповједника (диздара), посаду од педесетак војника и довољну количину миниције. Варош има шест махала и шест џамија са михрабом. Главна је Бајазид Велијина џамија. Ту је и једна текија, три основне школе, један мали хан, седамдесет еснафских дућана и један хамам. За варош пише да је осамљена, далеко од главног друма, па због тога нема безистан и велике грађевине. Челебија пише и о потоку који тече из рудника сребра (сребрена вода) од које народ добија гушавост и унаказује мушкарце и жене. 

ГАЛЕРИЈА ФОТОГРАФИЈА
Стари град Сребреник